Skip to Content

Tuesday, June 19th, 2018

Giotta.cz

Obecný magazín

Nahradí Uber dosud běžné taxi služby?

Nahradí Uber dosud běžné taxi služby?

Closed
by Duben 10, 2018 Služby
perla4.jpg

V roce 2009 Travis Kalanic a Garrett Camp založili již dnes světoznámou firmu Uber Technologies Inc.. Jedná se o nadnárodní americkou dopravní a mobilní společnost umožňující objednání přepravy osobním automobilem. Pracují na vývoji a provozování aplikace Uber.  Od května 2015 je služba dostupná v 58 zemích a 300 městech po celém světě. Uživatel aplikace jen zadá žádost o jízdu, která je následně předávána řidičům připojených do sítě Uber. Tito řidiči využívají své vlastní vozy, proto se jedná o spoluspotřebitelství.Sdílená doprava se stejně jako sdílené ubytování stalo velkým fenoménem.
taxi taxi
Některé státní orgány a taxi služby mají proti Uberu výhrady. Podle nich se jedná o ilegální činnost, jelikož řidiči neplatí daně z příjmu, nemají licenci a pojištění, což je u klasické taxi služby samozřejmostí. V některých městech je služba zakázaná, právě z důvodu porušování zákona, či stížností a žalob ze strany taxikářů. V červnu roku 2014 se odehrály protesty v Londýně, Berlíně, Paříži a Madridu. V dubnu téhož roky úřady zakázali službu v Berlíně, i když přes to funguje v jiných městech Německa.

V České republice, konkrétně v Praze, byl Uber spuštěn v roce 2014. V Brně na začátku roku 2017. Taxikáři u nás proti této službě opakovaně zahajují demonstrace a to v obou městech. Řidiči se tím snaží upozornit na nedodržování zákonů v rámci poskytování služeb přes tuto aplikaci. S aplikací Uber totiž většinou jezdí amatérští řidiči, kteří nemají taxikářskou koncesi a auta evidovaná jako vozidla taxislužby. A díky měření a platbám přes aplikaci, také chybí fyzický taxametr. Všechny zmíněné povinnosti a několik dalších přitom musí běžní taxikáři splňovat.
aplikace uber
Protesty se neobešly bez obtěžování řidičů Uberu, dokonce i fyzického napadení, během kterého taxikáři rozbili čelní sklo auta napadeného řidiče. Takových incidentů bylo v poslední době nemálo a asi díky tomuto se Uber dostal více do podvědomí. V Praze se totiž od září 2017 zvedla obrovská vlna zájmu u služby Uber a to o zhruba 30%. Podle magistrátu města však tato služba není zcela nelegální, takže nejde zakázat.

Nahradí Uber dosud běžné taxi služby?
2 (40%)1
maskary-karneval.jpg
Previous
Next